Na prostorima Banije prva naselja javljaju se već u XV i XVI veku.
Ovom hronikom su obuhvaćena sela Donja Bačuga, Gornja Bačuga i Dolčani.
Po popisu stanovništva rađenom 1880. godine, selo Bačuga, u čijem sastavu su Gornja i Donja Bačuga, je imalo 50 kuća a Dolčani 12 kuća.
Posle II svetskog rata, selo Bačuga deli se na selo Gornja i Donja Bačuga, a Dolčani se pripajaju Donjoj Bačugi. Pedesetih godina prošlog veka Gornja Bačuga je brojala 129 kuća, a Donja Bačuga 162 kuće.
Na prostorima gde se danas nalazi Donja Bačuga, 1846. godine je sazidana crkva u gotskom stilu, posvećena Prenosu moštiju Sv. arhiđakona Stefana ( 15. avgust ) koja je, na žalost, zapaljena i porušena tokom II svetskog rata i do današnjih dana nije ništa značajno urađeno na njenoj obnovi.
Osnovna škola je izgrađena oko 1850. godina, koju su pohađala deca iz okolnih sela.
Železnička pruga na potezu Sisak predgrađe (Caprag) – Karlovac, kroz selo je prošla 1905. godine.
Do 1991. godine selo je imalo poštu, seoski dom, sportski klub, dva kulturno-umetnička društva, spomenik NOB-a, struju, vodu, asfalt.
Cilj ove hronike je da se očuvaju sećanja i uspomene na svaku porodicu i potomke od približno 1880. godine do danas, po muškoj i ženskoj liniji koji su izašli iz svake kuće, po imenu, godini rođenja i smrti, imenu oca, imenu majke i njenom devojačkom prezimenu, zanimanje, mesto rođenja i sadašnje mesto boravka.
Takođe nam je želja da prikupimo kratke biografije pojedina iz sela koji su bili:
- solunci
- prvoborci
- oficiri
- doktori
- inženjeri
- profesori
- fakultetski obrazovani koji su školu završili u inostranstvu
- uspešni poslovni ljudi u svetu a koji porijeklo po muškoj ili ženskoj liniji vuku iz sela.
Za sve dodatne informacije, pozitivne ili negativne kritike, savjete, ili ako ste na sajtu pronašli podatke koji ne odgovaraju istini, delimično ili u potpunosti, slobodno se obratite putem mail-a miroljub.cuckovic@yahoo.com